Łysienie u mężczyzn – rodzaje, przyczyny i zapobieganie

Łysienie to powszechny objaw chorobowy, który pojawia się również u osób w młodym wieku. W przeszłości utożsamiano je jednak z postępującą starością, dlatego wiele osób nie rozumie, dlaczego łysienie pojawia się u nich wiele lat wcześniej. Dowiedz się więcej o przyczynach łysienia, jego rodzajach i zapobieganiu. 

Łysienie w młodym wieku 

Łysienie wcale nie jest wyłącznie przypadłością ludzi w podeszłym wieku. Zauważalne zakola (ubytki włosów w okolicach skroni) mogą towarzyszyć nam już w latach dziecięcych. ich stopniowe powiększanie się często zauważają już nastolatkowie. W okolicy 30. roku życia często włosów jest już tak mało, że wiele osób decyduje się na ich całkowite golenie. Ale przecież nie dotyczy to każdego. Wiele osób swoje bujne, choć siwe, czupryny zachowuje aż do starości. Najczęściej odpowiada za to genetyka

Przyczyny łysienia u mężczyzn

Wypadanie włosów może być skutkiem innych chorób, które toczą się w organizmie – m.in. skórnych, hormonalnych, autoimmunologicznych, nowotworowych. 

Może też wynikać z przewlekłego stresu, niedoboru witamin, nieodpowiedniej diety, stosowania używek. W takich przypadkach, łysienie często jest odwracalne i ustępuje w momencie wyleczenia choroby. Jeśli zauważyłeś u siebie nadmierne wypadanie włosów, powiększanie się zakoli lub przerzedzające się włosy – na początku musisz wykluczyć problemy zdrowotne. Skonsultuj problem z lekarzem ogólnym, a następnie z dermatologiem. 

U około 80% osób dotkniętych problemem łysienia w młodym wieku występuje jednak łysienie androgenowe, nazywane też łysieniem typu męskiego. Polega na genetycznej nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT) – aktywną formę testosteronu wytwarzanego przez organizm. Taka forma łysienia pojawia się u osób, u których w rodzinie występowała wcześniej skłonność do wypadania włosów. Jego leczenie jest trudne, a stosowanie odżywek, suplementów i innych środków pielęgnacyjnych na włosy może poprawić ich kondycję, ale w zdecydowanej większości przypadków nie będzie wystarczające. 

Dowiedz się więcej: Co to jest łysienie androgenowe? Czy można je skutecznie powstrzymać?

Jakie są rodzaje łysienia i sposoby leczenia?

Możemy wyróżnić następujące rodzaje łysienia: 

 • Łysienie androgenowe (dziedziczne) – rodzaj łysienia, który jest wywoływany przez nadmiar męskich hormonów, zwykle dziedziczony przez mężczyzn.

  Sposoby leczenia: leczenie za pomocą leków, takich jak minoksydyl lub finasteryd, które hamują produkcję dihydrotestosteronu (DHT), hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe. Odstawienie leku najczęściej wiąże się z nawrotem łysienia, dlatego należy stosować je w sposób ciągły, przez całe życie. 
 • Łysienie telogenowe (sezonowe) – włosy wypadają w naturalnym cyklu wzrostu i wypadania, często spowodowane stresem lub zmianami hormonalnymi.

  Sposoby leczenia: odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy. Redukcja stresu i wdrożenie odpowiedniej diety.
 • Łysienie plackowate – charakteryzuje się występowaniem wyłysiałych plam na skórze głowy, często spowodowane przez choroby autoimmunologiczne.
  Sposoby leczenia: leczenie za pomocą leków immunosupresyjnych i kortykosteroidów.
 • Łysienie anagenowe – mieszki włosowe nie są w stanie rozwijać włosów, łysienie spowodowane jest przez choroby genetyczne lub leki.

  Sposoby leczenia: leczenie zależy od przyczyny, może obejmować leki, terapie genowe, a nawet przeszczep włosów.
 • Łysienie związane z chorobami autoimmunologicznymi – spowodowane przez choroby autoimmunologiczne, w których układ odpornościowy atakuje własne tkanki.

  Sposoby leczenia: leczenie podstawowej choroby autoimmunologicznej.
 • Łysienie związane z zaburzeniami hormonalnymi (np. niedoczynność tarczycy) – przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, np niedoczynność tarczycy.

  Sposoby leczenia: leczenie niedoczynności tarczycy za pomocą hormonów tarczycy.
 • Łysienie związane z używaniem niektórych leków (np. chemioterapia)

  Sposoby leczenia: przerwanie lub zmiana leku powodującego łysienie. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości i łysienie jest tylko niewielką konsekwencją stosowania lekarstw, które mogą uratować życie, warto sięgnąć po alternatywne sposoby walki z łysieniem, o których piszemy w dalszej części artykułu. 
 • Łysienie związane z urazami mechanicznymi (np. tarcie, ciągłe układanie włosów w te same miejsca) – wywołane szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak tarcie lub ciągłe układanie włosów w te same miejsca.

  Sposoby leczenia: unikanie czynników, które powodują tarcie lub ciągłe układanie włosów w ten sam sposób.
 • Łysienie związane z niedoborem składników odżywczych (np. niedobór żelaza) – wynika z niedoboru składników odżywczych, takich jak żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju i wzrostu włosów.

  Sposoby leczenia: uzupełnienie niedoboru składników odżywczych poprzez odpowiednią dietę i suplementację, a także na zwiększeniu dostarczania składników odżywczych do skóry głowy.

Skuteczne sposoby na łysienie – metody alternatywne 

O ile łysienie spowodowane np. niedoborem witamin lub problemami skórnymi, można wyleczyć stosunkowo szybko i jednorazowo, to łysienie androgenowe jest o wiele bardziej problematyczne. Leczenie miejscowe środkami takimi jak minoksydyl często jest nieskuteczne, natomiast leczenie ogólne za pomocą finasterydu często niesie za sobą skutki uboczne, których wiele osób się obawia. Nawet jeśli powyższe metody będą skuteczne, to nie należy oczekiwać naprawy wywołanych już skutków – nowe włosy nie pojawią się w miejscach, gdzie już wypadły i doszło do śmieci cebulek włosowych. Efekt, mimo zatrzymania łysienia, może być więc daleki od oczekiwań. 

Z pomocą przychodzą alternatywne sposoby leczenia łysienia czyli takie, które same w sobie nie zatrzymują wypadania włosów, ale pozwalają poradzić sobie z problemem w inny sposób. Należą do nich: 

 1. Przeszczep włosów – podczas zabiegu pobiera się mieszki włosowe z miejsc odpornych na łysienie (tył i boki głowy), a następnie trwale umieszcza się je w miejscach dotkniętych łysieniem. Jeśli przeszczep przyjmie się prawidłowo, to zyskasz naturalne, zdrowe, rosnące włosy w miejscach dotkniętych łysieniem. Do minusów tego rozwiązania należy wysoka cena (lepszy efekt to przeszczep większej liczby mieszków włosowych, co zwiększa koszt), rekonwalescencja (efekt może być zauważalny dopiero po roku), a także konieczność dalszego leczenia np. finasterydem (mimo przeszczepu, łysienie dalej dotyka pozostałych włosów narażonych na ten proces, więc z czasem pojawiają się nowe ubytki). 
 2. Mikropigmentacja – pod skórę wstrzykiwany jest specjalny pigment w kolorze włosów, co tworzy naturalny efekt wyrastających mieszków włosowych. W połączeniu z krótkimi włosami ogolonymi “prawie na zero”, zakola i inne miejsca, w których wystąpiły ubytki, stają się niezauważalne. Krótka fryzura wygląda wtedy znacznie lepiej i jest kojarzona ze świadomym wyborem jej posiadacza, a nie koniecznością spowodowaną postępującym łysieniem. 
  Mikropigmentacja skóry głowy sprawdzi się też w przypadku dłuższych włosów, wśród których pojawiają się przerzedzenia. Pigment jest w stanie skutecznie zagęścić rzadkie włosy, np. na czubku głowy.  To również skuteczne rozwiązanie umożliwiające tuszowanie blizn na głowie

Chcesz dowiedzieć się więcej o mikropigmentacji skóry głowy? Zapraszamy na konsultację w klinice mikropigmentacji medycznej Micro Clinic w jednej z trzech lokalizacji: w Krakowie, w Warszawie lub we Wrocławiu.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry