Co to jest łysienie androgenowe? Czy można je skutecznie powstrzymać?

Łysienie androgenowe może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak to właśnie w przypadku mężczyzn posiada częstsze i bardziej charakterystyczne objawy. Z tego powodu często nazywa się je łysieniem typu męskiego. Czy można je skutecznie leczyć? Sprawdź nasz artykuł. 

Co to jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe wynika z genetycznej nadwrażliwości mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT) – to aktywna forma męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu, który wytwarzany jest w organizmie. Receptory androgenowe mieszków włosowych nie są odporne na jego działanie. Włosy stopniowo stają się coraz słabsze, cieńsze i krótsze, aż w końcu dochodzi do całkowitego zaniknięcia mieszka włosowego.

Łysienie androgenowe najczęściej rozpoczyna się w okolicach skroni, gdzie pojawiają się ubytki potocznie nazywane zakolami. Jednocześnie postępuje przerzedzanie się włosów na czubku głowy. Z czasem obszar zakoli poszerza się i pogłębia w stronę czubka głowy, na którym również dochodzi do powstawania ubytków. W efekcie, włosy całkowicie znikają z przedniej i środkowej części głowy pozostając jedynie z tyłu i na bokach głowy.  Dlaczego? Ponieważ mieszki rosnące na tylnej i bocznych częściach głowy nie są dotknięte nadwrażliwością na dihydrotestosteron (DHT). To właśnie one pełnią rolę materiału podczas przeszczepu włosów na obszary dotknięte łysieniem. 

Tempo utraty włosów oraz konkretne obszary na głowie mogą różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Niektórzy powoli łysieją przez długie lata, a u innych osób od pierwszych oznak do całkowitego wyłysienia może minąć tylko kilkanaście miesięcy. 

Skłonność do łysienia androgenowego jest dziedziczna. Najczęściej osoby dotknięte tym problemem posiadają w rodzinie osoby, które również wyłysiały. Na rozwój łysienia może wpływać wiek, ale nie jest on regułą. 

Czy da się wyleczyć łysienie androgenowe?

Aktualnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie łysienia androgenowego. Istnieją lekarstwa, które mogą zatrzymać jego postęp, a nawet odbudować uszkodzone włosy. Nie są jednak skuteczne we wszystkich przypadkach, wymagają ciągłego stosowania przez całe życie, a efekty często nie są satysfakcjonujące dla osoby dotkniętej tym problemem. 

Leczenie łysienia androgenowego może być miejscowe (minoksydyl – wcieranie w skórę głowy lekarstwa w formie płynu) lub ogólne (finasteryd – w formie tabletek). Minoksydyl jest dostępny bez recepty, a finasteryd tylko na receptę, po konsultacji ze specjalistą i wykonaniu specjalistycznych badań. 

Poza tymi środkami, bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy, a także dodatkowe zabiegi pozwalające zregenerować mieszki włosowe. Należy jednak pamiętać, że stanowią one bardzo ważny dodatek, ale nie podstawę leczenia łysienia

Jak powstrzymać łysienie androgenowe?

Skuteczne w walce z łysieniem androgenowym okazują się być następujące działania: 

  • Stosowanie środków wpływających na produkcję DHT w organizmie –  minoksydyl lub finasteryd są lekami, które hamują produkcję DHT. To aktualnie podstawa w walce z łysieniem. 
  • Pielęgnacja skóry głowy – pielęgnacja skóry głowy może pomóc w utrzymaniu zdrowych mieszków włosowych. Należy unikać mechanicznego uszkodzenia skóry głowy, takiego jak ciągłe czesanie, ciągłe układanie włosów w te same miejsca lub stylizacja włosów na gorąco.
  • Dieta i suplementacja – dieta bogata w białko, żelazo, witaminy z grupy B i miedź może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów.
  • Stres – redukcja stresu może pomóc zwiększyć odporność organizmu i zmniejszyć ryzyko wypadania włosów.

Należy pamiętać, że niektóre metody mogą być bardziej skuteczne u niektórych osób, a inne metody mogą być bardziej odpowiednie dla innych. Dlatego też ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub trichologiem, aby ustalić najlepszy plan leczenia dla indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Mikropigmentacja skóry głowy – skuteczny sposób na łysienie androgenowe 

Alternatywną formą radzenia sobie z problemem łysienia androgenowego jest mikropigmentacja skóry głowy. To rozwiązanie, które sprawdzi się u osób, które zdecydowały się już na noszenie bardzo krótkich fryzur, czują się w nich komfortowo, ale chcą poprawić swój wygląd. Mikropigmentacja jest też skuteczna w przypadku dłuższych włosów, wśród których występują przerzedzenia, np. na czubku głowy. 

Mikropigmentacja skóry głowy polega na wstrzyknięciu pod skórę specjalnego pigmentu (podobnie jak w przypadku tatuażu), który imituje wyrastające mieszki włosowe. Dzięki specjalnej technice i doborze koloru, efekt jest bardzo naturalny i nie da się go odróżnić od naturalnych włosów.  W ten sposób uzupełnione zostają ubytki, dzięki czemu bardzo krótkie włosy wyglądają znacznie lepiej – nie posiadają nieestetycznych zakoli i przerzedzeń. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o mikropigmentacji skóry głowy? Zapraszamy na konsultację w klinice mikropigmentacji medycznej Micro Clinic w jednej z trzech lokalizacji: w Krakowie, w Warszawie lub we Wrocławiu.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry