Sposoby walki z łysieniem u mężczyzn

Łysienie jest jednym z najpoważniejszych problemów mężczyzn i nie dotyczy tylko tych starszych, ale często nawet 30-latków, a zdarza się, że nastolatków. Jak można walczyć z łysieniem u mężczyzn i które ze sposobów są najskuteczniejsze? Sprawdź, co możesz zrobić, kiedy włosy zbyt mocno wypadają.

Łysienie – problem aż 70% mężczyzn

Szacuje się, że problem łysienia dotyka około 50% mężczyzn poniżej 50. roku życia i aż ponad 70% mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Statystycznie łysieje co drugi mężczyzna, a wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z powagi problemu i nie reaguje wystarczająco szybko. Łysienie u mężczyzn jest problemem nie tylko natury estetycznej, ale często też psychicznej. Doskonale wiemy, że owłosienie na głowie jest atrybutem zdrowia, a w przypadku mężczyzn również męskości. Mężczyzna cieszący się bujną fryzurą jest postrzegany jako zdrowy i bardziej atrakcyjny od tego łysiejącego. Jeśli problem wypadania pojawia się w podeszłym wieku, to nie stanowi tak dużego problemu, ale kiedy mężczyzna zaczynały łysieć jeszcze zanim zacznie się jego dorosłe życie, to może to zrujnować samoocenę.

Jak walczyć z łysieniem u mężczyzn?

Sposobów na walkę z łysieniem u mężczyzn jest wiele, ale każda z metod powinna być zawsze dostosowana do przyczyn łysienia. Współczesna kosmetologia i chirurgia estetyczna oferują bardzo skuteczne rozwiązania, ale czasami konieczne będzie wdrożenie terapii farmakologicznej.

1. Specjalistyczne kosmetyki

Czasowe nadmierne wypadanie włosów spowodowane stresem lub nieprawidłowym stylem życia można ograniczyć, a nawet zahamować poprzez stosowanie specjalnych kosmetyków w postaci szamponów, balsamów, odżywek czy wcierek do włosów, a niekiedy też ampułek przeciw wypadaniu. Produkty te są skuteczne jednak tylko wtedy, kiedy mężczyzna ma do czynienia z okresowym wypadaniem, a nie w momencie, gdy problem leży po stronie hormonów lub przewlekłych chorób.

2. Terapia finasterydem

W przypadku łysienia spowodowanego działaniem męskich hormonów bardzo często wdrażana jest terapia finasterydem, który ma za zadanie zahamować wypadanie włosów. Finasteryd to związek blokujący 5-alfa reduktazę, co z kolei prowadzi do zahamowania przemiany testosteronu w 5-alfa dihydrotestosteron, inaczej DHT odpowiedzialny za miniaturyzację mieszków włosowych i wypadanie włosów. Terapia finasterydem jest powszechnie stosowana na całym świecie. Finasteryd przyjmuje się w formie doustnej, a jego skuteczność sięga nawet 80%. Finasteryd blokuje przekształcanie testosteronu w jego szkodliwą odmianę DHT, ale mieszki włosowe w różnych częściach głowy mogą odmiennie reagować na działanie tej substancji. Finasteryd jest przypisywany wyłącznie przez lekarza po konsultacji i po ocenie wyników badań dokumentujących stan zdrowia pacjenta. Oczywiście trzeba zauważyć, że ten związek nie jest obojętny dla ludzkiego organizmu i podczas jego stosowania mogą się pojawić niepożądane działania takie jak zmniejszenie libido czy pogorszenie nastroju, a także zmniejszenie ilości nasienia, co będzie szczególnie niekorzystne dla mężczyzn planujących ojcostwo.

3. Zabiegi kosmetologiczne

W walce z łysieniem u mężczyzn może pomóc kosmetologia i zabiegi takie jak laseroterapia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa oraz wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego.

  • Mezoterapia polega na iniekcji niewielkich dawek specjalnych wzmacniających kompleksów, które stymulują cebulki włosowe i odżywiają skórę głowy.
  • Karboksyterapia poprawia mikrokrążenie w skórze głowy i ogranicza wypadanie włosów.
  • Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego wykorzystuje naturalne czynniki wzrostu zawarte w krwi pacjenta. Osocze podaje się poprzez cienką igłę i jest to całkowicie bezpieczne, ale dla uzyskania efektów trzeba wykonać całą serię zabiegów.
  • Laseroterapia z wykorzystaniem technologii Low Level Laser Therapy może ograniczyć problem z wypadaniem, a dodatkowo wyleczyć też inne problemy dermatologiczne związane ze skórą głowy.

3. Mikropigmentacja skóry głowy

Kiedy mężczyzna ma duże ubytki włosów, np. zakola, łysinę na czubku głowy lub z tyłu głowy i nie może już powstrzymać wypadania, ma możliwość odtworzenia efektu gęstych włosów poprzez zabieg mikropigmentacji skóry głowy. Mikropigmentacja może być porównana do tatuażu wykonanego na skórze. Specjalista mikropigmentacji wprowadza w skórę głowy barwnik – wykonuje tysiące drobnych płytkich nakłuć, a każde z nich imituje włos wyrastający ze skóry. Zabieg nie odtwarza włosów, ale daje bardzo naturalny efekt, który do złudzenia przypomina bujne włosy z idealną linią, ale bardzo krótko przycięte. Postronny obserwator stwierdza zwykle, że włosy są ogolone na długość 1-2 mm.

4. Przeszczep włosów

Najbardziej radykalną, ale też najskuteczniejszą metodą odtworzenia owłosienia głowy jest przeszczep włosów. Ta chirurgiczna metoda polega na pobraniu włosów z głowy pacjenta, np. z okolic wokół uszu lub z innej części ciała i szczepienia ich w miejsca ubytków. Dzięki przeszczepowi można odtworzyć włosy tylko w konkretnej części głowy lub wypełnić całą łysinę. Niestety zabieg przeszczepu włosów jest bardzo drogi i nie każdy się do niego kwalifikuje, dlatego że jest wiele przeciwwskazań takich jak np. cukrzyca, choroby skóry głowy, nowotwory, nieleczone nadciśnienie, choroby serca, łysienie plackowate lub bliznowaciejące. Przeszczep nie może być też wykonany w przypadku poważnych zaburzeń hormonalnych i chorób tarczycy.

Jak ograniczyć tempo łysienia?

Jeśli proces nadmiernej utraty włosów jest jeszcze w początkowej fazie, to można go w pewien sposób zahamować lub ograniczyć, ale będzie to wymagało dużej zmiany nawyków.

1. Zmień dietę na zdrowszą

Przede wszystkim należy wyjść od diety. Powinna być ona zróżnicowana, bogata zarówno w warzywa, jak i w owoce, a także zdrowe tłuszcze, w tym kwasy omega 3-6-9. Konieczne jest właściwe nawadnianie organizmu poprzez wypijanie minimum 1,5-2 l wody dziennie, regularne posiłki i rezygnacja z wszelkich fast foodów, które dostarczają tylko pustych kalorii bez faktycznego odżywiania organizmu. Czasami trzeba będzie też wprowadzić dietę odchudzającą lub wręcz odwrotnie – przybrać trochę na wadze, by organizm się wzmocnił.

2. Zmień sposób życia

Po zmianie diety przychodzi czas na ogólną zmianę stylu życia, a wielu mężczyzn ma naprawdę dużo do zmieniania w tym zakresie. Bardzo ważne jest unikanie nadmiernego stresu, poznanie technik relaksacji i prawdziwy odpoczynek. Warto też ograniczyć, a najlepiej wyeliminować używki, które nie przynoszą organizmowi niczego dobrego. Poprawę może przynieść również aktywność fizyczna – zamiast spędzać wolny czas przed telewizorem lub monitorem komputera lepiej pójść na spacer, na rower czy na siłownię. Zmiana stylu życia ma na celu ogólną poprawę stanu zdrowia, a ten praktycznie zawsze przekłada się na polepszenie funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała.

3. Udaj się do trychologa lub dermatologa

Najtrudniej walczyć z wrogiem, którego nie znamy, więc kiedy zauważysz u siebie wypadanie włosów lub wręcz łysienie, umów się na wizytę do trychologa lub dermatologa i zbadaj swoją skórę głowy, a dowiesz się, jaka może być przyczyna Twoich problemów. Być może jest to dość prozaiczny problem taki jak łupież lub jakiś stan zapalny i będzie się go można łatwo pozbyć.

4. Zagęść lub odtwórz włosy mikropigmentacją

Może się zdarzyć, że żaden sposób nie będzie pomagał lub pomoże tylko na krótko, a z biegiem czasu włosy będą jeszcze intensywniej wypadać. Kiedy łysienie się nasili, warto rozważyć zabieg mikropigmentacji skóry głowy i zamaskować ubytki. Mężczyźni, którzy chcą się cieszyć prawdziwymi włosami, mogą rozważyć przeszczep.

Walka o gęste i piękne włosy nie dotyczy wyłącznie kobiet, również mężczyźni chcą się czuć dobrze w swoich ciałach i chętnie sięgają po metody pozwalające przywrócić dawną pewność siebie.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry