Słaby zarost – jak sobie z nim poradzić? Przedstawiamy sprawdzone sposoby

Kiedy między włoskami na brodzie pojawiają się widoczne prześwity, cała estetyka zarostu zdaje się znikać. Problem ten najczęściej pojawia się z wiekiem, ale zdarza się, że słaby zarost jest zmartwieniem nawet bardzo młodych mężczyzn. 

Zagęszczanie brody – 2 najskuteczniejsze sposoby

Łysienie na brodzie może być spowodowane różnymi czynnikami – zarówno niezdrowym stylem życia, jak i zmianami hormonalnymi, ale zdarza się też, że przyczyną utraty włosów w obrębie zarostu są urazy mechaniczne i niszczące mieszki włosowe. Słaby zarost na twarzy jest czasami cechą wrodzoną – po prostu dziedziczymy go po naszych przodkach, a w innych przypadkach za prześwity może być odpowiedzialne łysienie plackowate lub naturalny proces łysienia związany z oddziaływaniem dihydrotestosteronu. W każdym przypadku innym niż choroby skóry można skorygować niepełny zarost dwiema metodami – przeszczepem włosów lub mikropigmentacją skóry.

Przeszczep włosów w okolicy zarostu 

Ta inwazyjna metoda polega na pobraniu naturalnych włosów pacjenta z innego obszaru ciała (np. z głowy) i wszczepieniu ich w miejsce ubytków. Przeszczep jest zabiegiem wyjątkowo skutecznym, ale też bardzo kosztownym, gdyż za przeszczepienie jednego punktu (jednego mieszka) trzeba zapłacić kilkanaście złotych. Dla uzyskania odpowiedniego efekty konieczne jest przeszczepienie dziesiątek/setek mieszków, co może generować koszty w granicach nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście nie każdy kwalifikuje się do tego zabiegu, a po nim trzeba odpowiednio dbać o skórę. Niepełna broda nie jest jednak często korygowana przeszczepem – tę technikę rezerwuje się w większości przypadków do odtwarzania braków fryzury.

Mikropigmentacja brody

Mikropigmentacja brody jest doskonałą alternatywą dla przeszczepu włosów. Mikropigmentacja jest zabiegiem niemalże bezbolesnym, stosunkowo szybkim, dającym satysfakcjonujące efekty wizualne, a przede wszystkim dużo tańszym niż przeszczep. Metodą mikropigmentacji można uzupełnić braki w zaroście bez względu na obszar, w którym występują przerzedzenia – może być to zarówno broda, jak i policzki czy okolice szyi. Zagęszczanie brody mikropigmentacją co prawda nie odtwarza włosków tak, jak przeszczep, ale całkowicie maskuje ubytki. Zarost po zabiegu wygląda na znacznie gęstszy, niż jest w rzeczywistości, a efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat.

Łysienie na brodzie – metody domowe

Producenci różnego rodzaju kosmetyków i suplementów na łysienie przekonują, że przerzedzenia można usunąć dzięki zastosowaniu polecanych przez nich produktów, ale w rzeczywistości w przypadku łysienia te środki mają marginalną skuteczność. Preparaty do stosowania w warunkach domowych mogą pomóc w przypadku wypadania sezonowego czy spowodowanego stresem, ale kiedy słaby zarost ma poważniejsze podłoże, nie dadzą spodziewanego rezultatu.

Niepełna broda nie musi być problemem natury estetycznej. Współczesna medycyna i dziedzina mikropigmentacji estetycznej oferują sprawdzone rozwiązania o wysokiej skuteczności.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry