Mikropigmentacja skóry głowy a tradycyjny tatuaż – czy to jest to samo?

Popularność mikropigmentacji stale rośnie. Tatuaż włosów, jak potocznie nazywana jest mikropigmentacja, to świetna alternatywa dla przeszczepu włosów. Czym mikropigmentacja tak naprawdę różni się od tatuażu, a jakie są podobieństwa między tymi zabiegami?

Mikropigmentacja, czyli tatuaż imitujący włosy

Tatuaż włosów nie jest tym samym, co mikropigmentacja, ale na potrzeby tego artykułu będziemy się posługiwać tym określeniem, żeby móc trafić do osób wyszukujących takie właśnie frazy.

Technika mikropigmentacji skóry przypomina technikę wykonania tatuażu, ale nie są to dwa takie same procesy. Między mikropigmentacją a tatuażem co prawda są podobieństwa, ale też różnice. Warto wiedzieć, czym różnią się te dwa zabiegi, żeby nie dać się oszukać. Niestety w wielu miejscach oferujących „mikropigmentację” wykonuje się tak naprawdę tatuaż i efekty są opłakane. 

Tatuaż zamiast włosów – może się to wydawać czymś nietypowym, ale w rzeczywistości jest coraz powszechniejsze i doskonale się sprawdza. Podczas zabiegu mikropigmentacji wykorzystuje się igłę i pigment, tak samo, jak w przypadku tatuażu. Pigmenty używane podczas zabiegów mikropigmentacji są wprowadzane metodą jednoigłową i tylko w wierzchnie warstwy naskórka, a osiągnięty efekt jest w dużej mierze wynikiem zastosowanego rozmiaru igły i głębokości wprowadzenia pigmentu. Tatuaż włosów na głowie wykonuje się cienką igłą do akupunktury, co pozwala osiągnąć bardzo naturalny efekt, a małe kropki pigmentu imitują wtedy włoski wyrastające ze skóry głowy. 

Mikropigmentacja skóry głowy a tradycyjny tatuaż – jakie są różnice?

Głębokość aplikacji jest pierwszą różnicą między zabiegiem mikropigmentacji a tatuażem. Podczas wykonywania tatuażu pigment wprowadza się głęboko, więc rozlewa się on na większe obszary, a igła do akupunktury użyta podczas mikropigmentacji pozwala wykonać płytkie precyzyjne nakłucie i małą kropkę bez tendencji do rozlewania.

Następną różnicą między mikropigmentacją skóry głowy a tatuażem imitującym włosy jest kolor barwnika. W przypadku tatuażu kolorystyka może być dowolna, wykorzystuje się zarówno kolor czarny, jak i inne pigmenty, natomiast w przypadku mikropigmentacji kolor barwnika jest dobierany każdorazowo do naturalnego koloru włosów, by osiągnąć efekt zbliżony do oryginalnego.

Następna różnica to wielkość punktów – tatuaż włosów na głowie jest wykonywany małymi punktami, a zwyczajny tatuaż składa się z większych punktów.

Następna różnica to trwałość. Z uwagi na fakt, że mikropigmentacja jest zabiegiem wykonywanym płytko, efekty można łatwo skorygować i szybko usunąć przy użyciu lasera, natomiast usunięcie tatuażu imitującego włosy jest zdecydowanie trudniejsze i wiąże się z koniecznością zdecydowanie bardziej inwazyjnego zabiegu laserowego. Procedura usuwania laserowego tatuażu jest długotrwała, kosztowna i jednocześnie nie zawsze daje oczekiwane rezultaty.

Dlaczego mikropigmentacja nie jest trwała?

Ograniczona trwałość efektu mikropigmentacji jest wynikiem wykorzystania naturalnych biodegradowalnych pigmentów oraz wspomnianego wyżej płytkiego wprowadzania barwnika w skórę. Niestety płytkie wprowadzenie pigmentu wiąże się z mniejszą trwałością tatuażu. Imitacja włosów taką metodą wygląda dobrze przez ok. 2-3 lata, a po tym czasie zabieg trzeba powtórzyć.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry