Mikropigmentacja. Czy istnieją przeciwwskazania?

Mikropigmentacja skóry jest metodą bardzo bezpieczną i niewiążącą się z wieloma przeciwwskazaniami,  jednak w niektórych przypadkach procedury nie należy wykonywać lub lepiej odłożyć ją w czasie. Sprawdź przeciwwskazania do mikropigmentacji.

Mikropigmentacja – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu mikropigmentacji mogą być czasowe lub stałe dolegliwości skóry bądź całego organizmu. W niektórych przypadkach mikropigmentacja nie będzie możliwa do wykonania w ogóle, w innych trzeba będzie poczekać na poprawę kondycji organizmu i dopiero wtedy wykonać mikropigmentację skóry głowy. Opinie o tym zabiegu są doskonałym dowodem na to, że jest wart swojej ceny. 

Przeciwwskazania przejściowe

Chemioterapia i radioterapia

Mikropigmentacja powinna być wykonana dopiero po zregenerowaniu się skóry po chemioterapii lub radioterapii. Zwykle odpowiedni moment wyznacza lekarz prowadzący, z którym warto skonsultować wykonanie zabiegu.

Choroby skóry głowy

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są choroby skóry takie jak egzema, stany zapalne, półpasiec, opryszczka czy infekcje grzybicze. Do zabiegu mikropigmentacji kwalifikuje się wyłącznie zdrowa skóra, a jeśli występują jakieś problemy, trzeba je wyleczyć i poczekać jakiś czas, żeby mieć pewność, że nie będą powracać.

Świeża opalenizna

Mikropigmentacji nie wykonuje się na świeżo opalonej, jeszcze zaczerwienionej skórze ani na skórze oparzonej słońcem, termicznie czy chemicznie. Po opalaniu należy poczekać, aż zaczerwienienie ustąpi, a skóra się uspokoi i wróci do równowagi.

Przeciwwskazania trwałe

Nadwrażliwość (alergia) na pigment

Mikropigmentacji nie można wykonywać na skórze, która źle reaguje na barwnik. Jeśli w przeszłości pigmenty użyte podczas mikropigmentacji czy makijażu permanentnego wywoływały odczyny alergiczne, to jest to bezwzględnym przeciwwskazaniem.

Zła kondycja skóry

Do permanentnych przeciwwskazań należy zaliczyć złą kondycję skóry, m.in. z pokrzywką, łuszczycą, czerniakiem lub innym nowotworem, licznymi pieprzykami i znamionami oraz brodawkami czy naczyniakami. Przeciwwskazaniami są też nadwrażliwość skóry oraz rozszerzone naczynka. 

Skłonność do blizn przerostowych

Zabiegu mikropigmentacji nie powinno się też wykonywać w przypadku skóry ze skłonnością do tworzenia się blizn, szczególnie przerostowych. Jeżeli na uszkodzonej skórze pojawiają się bliznowce, zabieg nie może być wykonany.

Przeciwwskazania do konsultacji

Pewna grupa przeciwwskazań wymaga konsultacji lekarskiej i należą do nich m.in. cukrzyca, hemofilia, arytmia, HIV i niezdiagnozowane zmiany skórne. Zanim zdecydujesz się na zabieg, warto się upewnić, że kwalifikujesz się do mikropigmentacji skóry głowy. Opinie o tym zabiegu są w przeważającej większości pozytywne, ale musisz mieć pewność, że procedurę można wykonać bez obaw.

Zanim zdecydujesz się na mikropigmentację, powiedz specjaliście o swoich ewentualnych problemach zdrowotnych. Pamiętaj, że wykonanie zabiegu w przypadku istotnych przeciwwskazań może być niebezpieczne.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry