Mikropigmentacja a słońce i opalanie – czy istnieją przeciwwskazania?

Wykonanie zabiegu mikropigmentacji skóry nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z opalania, ale trzeba wiedzieć, kiedy można bezpiecznie eksponować skórę na słońce. Sprawdź, jak długo nie wolno się opalać i w jaki sposób chronić skórę przed promieniami słonecznymi.

Mikropigmentacja a opalanie – czy istnieją przeciwwskazania?

Mikropigmentacja a słońce – czy to połączenie jest bezpieczne? Mimo że promienie słoneczne niosą ze sobą wiele korzyści, lepiej unikać ich bezpośrednio po zabiegu. Przez kilka pierwszych dni należy całkowicie zrezygnować z opalania, a później (do miesiąca), unikać nadmiernego słońca i solarium. Jeśli już musisz wyjść na słońce, noś na głowie czapkę lub stosuj kosmetyki z filtrami, najlepiej SPF 30 lub SPF 50, czyli tzw. blokery niemalże całkowicie chroniące skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się nanosić na skórę żadnych kosmetyków, a szczególnie kremów przeciwsłonecznych, by nie podrażniać miejsc nakłuć. Po 3. dniach skórę można zacząć pielęgnować przy użyciu produktów zalecanych przez specjalistę wykonującego zabieg oraz uniwersalnych środków nawilżających i ułatwiających gojenie. W ciągu 3. pierwszych dób najlepiej przez cały czas przebywać w cieniu, żeby skóra zbytnio się nie rozgrzewała i nie pociła.

Mikropigmentacja a opalanie to fraza, którą osoby planujące zabieg bardzo często wyszukują latem, często tuż po zabiegu. Mogłoby się wydawać, że lekkie opalanie skóry będzie korzystne, ale jest wręcz odwrotnie. Przez kilka pierwszych dni unikamy również opalania natryskowego, które pozostawia na skórze barwnik. Z takim opalaniem również należy się wstrzymać do całkowitego wygojenia się skóry. Opalać nie powinno się też przed zabiegiem, gdyż skóra poddana mikropigmentacji nie może być podrażniona, wysuszona, łuszcząca się czy ogólnie uszkodzona działaniem promieni słonecznych.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg mikropigmentacji?

Jeśli to możliwe zabieg mikropigmentacji skóry głowy najlepiej wykonać jesienią lub zimą, kiedy oddziaływanie słońca jest słabsze. Warunki atmosferyczne w chłodniejszych miesiącach roku są zdecydowanie bardziej sprzyjające wygojeniu się skóry po zabiegu mikropigmentacji. Łatwiej jest wtedy utrzymać skórę suchą, co sprzyja procesowi gojenia.

Poddanie się zabiegowi mikropigmentacji w środku gorącego lata, kiedy promienie słoneczne są bardzo intensywne, nie jest najlepszym pomysłem, a szczególnie, jeśli dużo czasu chcesz przebywać na świeżym powietrzu. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy możesz wziąć sobie kilka dni wolnego i spędzić ten czas w domu lub odpoczywając w cienistym ogrodzie.

Musisz pamiętać, że nie w każdej sytuacji możesz ochronić skórę nakryciem głowy. Na co dzień co prawda z powodzeniem sprawdzi się czapka z daszkiem, ale już w pracy czy w sytuacji formalnej nie będzie jej można nosić, więc dla pewności lepiej wykorzystać kilka dni urlopu.

Mikropigmentacja a słońce – podsumowanie

Skórę przez pierwsze 3 dni po zabiegu trzeba bezwzględnie chronić przed słońcem, najlepiej po prostu przebywając w cieniu. Dla pewności skóra nie powinna być nadmiernie opalana przez pierwszy miesiąc, zanim pigment ostatecznie nie osiądzie. Po tym czasie można już delikatnie opalać głowę, ale oczywiście zawsze z odpowiednią ochroną przeciwsłoneczną.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry