Jak zagęścić brodę?

Nie każdy mężczyzna może się pochwalić gęstą równą brodą z idealnie rozmieszczonymi włoskami. Czasami problemem są prześwity i ubytki. Jak zagęścić brodę, żeby wyglądać atrakcyjnie bez konieczności codziennej stylizacji?

Dlaczego zarost nie rośnie na całej twarzy?

Zagęszczanie brody jest metodą pozwalającą osiągnąć większą estetykę zarostu, a jakie są przyczyny tego, że broda nie wygląda idealnie? Sposób wzrostu włosów na twarzy u mężczyzn jest uwarunkowany indywidualnie, m.in. genetycznie. Każdy mężczyzna ma inny kolor, gęstość i linię zarostu. Niektórzy panowie borykają się z nierównomiernym wzrostem włosków, prześwitami lub lukami, które mają od zawsze lub powstałymi na skutek różnego rodzaju urazów skóry. Zarost nie rośnie na całej twarzy równomiernie nie tylko na skutek konkretnych uwarunkowań, ale też przez oparzenia skóry, zabiegi chirurgiczne lub choroby dermatologiczne.

Jak zagęścić brodę?

Metod zagęszczania brody jest kilka i odpowiednią zawsze należy dobrać do problematyki. 

1. Odpowiednia pielęgnacja

Może się zdarzyć, że broda nie rośnie na policzkach lub wokół ust przez niewłaściwe podejście do pielęgnacji, stosowanie źle dobranych produktów do mycia, zbyt słabe nawilżenie skóry, podrażnienia lub uszkodzenia mieszków włosowych na skutek farbowania zarostu. W takich przypadkach koniecznie trzeba zmienić pielęgnację i obserwować, czy daje to jakąś różnicę. Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być odpowiednie nawilżenie skóry i zastosowanie produktów, których zadaniem jest wzmocnienie mieszków włosowych. Dobre efekty może przynieść stosowanie:

  • wcierki bursztynowej na porost włosów;
  • oleju rycynowego;
  • oleju z wiesiołka;
  • suplementów diety z kwasami Omega i biotyną.

2. Proszki zagęszczające zarost

Doraźnym sposobem maskowania przerzedzeń na brodzie i rzadkiego zarostu są specjalne proszki, które należy dozować w miejsca, w których zarost jest rzadki lub nie ma go w ogóle. Produkty tego typu są dostępne w postaci sypkiej oraz w sprayu i wyglądają niczym małe włókna, które do złudzenia przypominają włoski i maskują rzadkie obszary. Sposób ten sprawdzi się jednak przy niewielkim problemie, a kiedy przerzedzenie jest nasilone, należy skorzystać z metod cięższego kalibru.

3. Leczenie minoksydylem

Jeśli broda nie rośnie mimo zmiany pielęgnacji, a maskowanie problemu staje się uciążliwe, warto rozważyć terapię minoksydylem. Ten chemiczny środek stosuje się miejscowo w celu pobudzenia wzrostu włosów. Minoksydyl zwiększa przepływ krwi w skórze i wpływa na wytwarzanie dłuższych włosków. Rezultatem stosowania tego produktu jest zahamowanie wypadania i zwiększenie gęstości włosów. Spodziewane efekty można zaobserwować po ok. dwóch miesiącach terapii.

4. Mikropigmentacja brody

Ostatnio coraz częściej stosowaną metodą jest mikropigmentacja brody. Zagęszczanie brody tym sposobem daje efekt, którego bez wnikliwego przyjrzenia się skórze nie można odróżnić od naturalnego zarostu – w rzeczywistości mikropigmentacja to specjalny tatuaż wykonany w taki sposób, który do złudzenia imituje włoski dając efekt świetnego, równomiernego zarostu. Kiedy zarost nie rośnie na całej twarzy równomiernie, pojawiają się przerzedzenia lub ubytki, ale skóra jest zdrowa i kwalifikuje się do wykonania zabiegu mikropigmentacji brody, to warto go wykonać, bo przynosi on doskonałe efekty estetyczne.

Zagęszczanie zarostu – podsumowanie

Jak zagęścić brodę na policzkach, wokół ust lub zarost na szyi? Można zacząć od pielęgnacji, stosować specjalne produkty, które optycznie zagęszczają włoski, przejść terapię minoksydylem lub zdecydować się na mikropigmentację skóry i skuteczne ukrycie miejsc bez włosków.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry