Jak zadbać o skórę głowy po zabiegu mikropigmentacji?

Właściwa pielęgnacja skóry głowy po mikropigmentacji umożliwia nie tylko szybsze wygojenie punktów nakłuć, ale też przedłużenie efektu. Procedura postępowania wygląda w każdym przypadku tak samo, a sumienne stosowanie się do wskazówek specjalisty jest po prostu opłacalne. Sprawdź, jak dbać o skórę po mikropigmentacji.

Pielęgnacja skóry po zabiegu mikropigmentacji

W pierwszych 3. dobach po zabiegu nie należy myć ani moczyć głowy. Skóra powinna pozostać przez cały czas sucha i trzeba ją chronić przed deszczem czy potem. Moczenie skóry potęguje swędzenie i może doprowadzić do tego, że bezwiednie ją podrapiesz. Pielęgnacja skóry po tatuażu ma na celu ochronę przed podrażnieniami. W ciągu pierwszych 3-4 dni skóra może swędzieć i jest to całkiem normalny objaw gojenia, ale trzeba się wtedy bezwzględnie wystrzegać wszystkich czynności, które mogą podrażniać skórę. W pierwszych 3. dniach całkowicie chronimy skórę przed słońcem.

Głowę należy ogolić dopiero między 4. a 6. dniem po zabiegu, kiedy skóra całkowicie się wygoi. Do golenia najlepiej użyć elektrycznej maszynki, ale trzeba zachować maksimum ostrożności, żeby nie uszkodzić skóry i nie drapać strupków. Od 4. dnia można już myć skórę i najlepiej robić to wodą z delikatnym mydłem, jeśli to możliwe, hipoalergicznym. Skóry poddanej mikropigmentacji nie powinno się w pierwszych dniach myć zwykłym szamponem – w ich składzie najczęściej występują substancje SLS lub SLES, które działają na skórę drażniąco i mogą wzmagać swędzenie. Na koniec można posmarować skórę nawilżającym kremem. Pielęgnacja skóry głowy po mikropigmentacji powinna być oszczędna i naturalna.

Czy można nosić czapkę po mikropigmentacji?

Przez pierwsze 3 dni po zabiegu noszenie czapki nie jest wskazane, bo po pierwsze głowa może się przez to pocić, a po drugie materiał będzie ocierał się o skórę, podrażniał ją i zakłócał przebieg gojenia. Z noszenia czapki najlepiej zrezygnować do momentu, aż skóra nie zacznie się goić, a strupki odpadać. Czapkę można bezpiecznie zakładać od 4. dnia, ale wybrany model powinien być wykonany z przewiewnego i naturalnego materiału.

Aktywność fizyczna po zabiegu mikropigmentacji

Zabieg mikropigmentacji skóry głowy nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z uprawiania sportu, ale przez pierwsze 3 dni należy zaniechać wyjątkowo intensywnych ćwiczeń, żeby nie doprowadzać do zbytniego pocenia się skóry i nie utrudniać gojenia. Skóra przez pierwszych kilka dni powinna zostać sucha, by strupki mogły naturalnie zasychać i odpadać. Do aktywności fizycznej można powrócić na pełną skalę między 4. a 6. dniem.

Przez pierwsze 2 tygodnie lepiej unikać wizyt na solarium i w saunie. Skóra musi dojść do siebie w najbardziej naturalnych warunkach, bez nadmiernego przegrzewania czy wychładzania. Opalanie lub przegrzewanie skóry mogłoby wpłynąć na sposób utrwalenia pigmentu i pogorszyć rezultaty zabiegu, a dodatkowo skrócić trwałość mikropigmentacji. Jeśli jeździsz na rowerze lub uprawiasz inny sport wymagający noszenia kasku, to zrezygnuj z niego przez pierwsze 3-4 dni, a jeśli to możliwe, przez tydzień.Pielęgnacja skóry po tatuażu imitującym włoski pozwoli Ci zwiększyć bezpieczeństwo zabiegu i cieszyć się naturalnym efektem. Pamiętaj, by w ciągu pierwszych kilku dni nie myć, nie moczyć i nie opalać skóry.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry