Czy istnieją sprawdzone sposoby na łysienie?

Łysienie może się zacząć już w wieku nastoletnim, a z czasem ten proces się pogłębia i zaczyna być dostrzegalny dla otoczenia. Leczenie łysienia wcale nie jest proste, ale zawsze warto spróbować. Poznaj sprawdzone sposoby na łysienie pozwalające zahamować lub zamaskować ten proces.

Badania dowodzą, że Polacy są jednym z 10. najczęściej łysiejących narodów światła. W Europie pod względem częstotliwości występowania tego problemu prześcigają nas tylko Czesi. Poszukiwanie sposobów na łysienie to dla polskich mężczyzn chleb powszedni.

1. Kosmetyki i leki hamujące łysienie

W początkowej fazie łysienia, kiedy nie wiemy jeszcze, czy jest ono spowodowane przejściowymi problemami, czy też chorobą skóry głowy lub działalnością hormonów, warto wypróbować produkty kosmetyczne. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z popularnych szamponów i wcierek na łysienie, ale kiedy nie przyniesie to żadnego rezultatu, konieczna będzie diagnostyka. 

Leczenie łysienia trzeba rozpocząć od badania kondycji organizmu i wykluczenia schorzeń, które mogą powodować utratę włosów. Jeżeli problemem nie jest łysienie plackowate czy inne poważne choroby, przyczyna najprawdopodobniej (w aż 95% przypadków) tkwi w łysieniu androgenowym będącego skutkiem nadmiernej aktywności męskich hormonów. Androgeniczne wypadanie włosów może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, a w konsekwencji doprowadzać do miniaturyzacji, a ostatecznie całkowitego zaniku mieszków włosowych. Leczenie zakoli i łysienia na podłożu androgenowym prowadzi się z wykorzystaniem medykamentów z finasterydem, cyproteronem lub minoksydylem. Są to środki o wysokiej skuteczności, natomiast trzeba mieć na uwadze fakt, że takie leczenie nigdy się nie kończy. Zaprzestanie leczenia w większości przypadków wiąże się z utratą mieszków włosowych, które udało się uratować. Decyzję komplikują też możliwe skutki uboczne leczenia. Przykładowo, finasteryd jest związkiem chemicznym, który zmniejsza stężenie DHT we krwi i w gruczole krokowym, co może przełożyć się na zatrzymanie lub spowolnienie procesu łysienia, ale też na obniżenie libido i zaburzenia erekcji. 

2. Peruki i treski

Jeśli pielęgnacja i farmakologia nie dają żadnych rezultatów można albo pogodzić się ze stanem fryzury i maksymalnie skrócić włosy, albo spróbować zamaskować braki przy użyciu peruki, treski lub systemu włosów. Dzisiaj męskie tupeciki nie są już tak popularne, jak kiedyś, ale w skrajnych przypadkach mogą pomóc w odzyskaniu pewności siebie przynajmniej na chwilę i w tych ważnych momentach. Peruka jest jednak problematyczna – zawsze istnieje ryzyko, że spadnie lub się odczepi i zwróci uwagę wszystkich wokoło. Zdecydowanie lepiej wybrać bezpieczniejsze sposoby na łysienie.

3. Mikropigmentacja skóry głowy

Pomimo, że tradycyjne sposoby na łysienie mogą przynosić dobre skutki, to fizycznie nie odtwarzają włosów, a otrzymywane rezultaty zazwyczaj są przejściowe. Jedną ze skuteczniejszych metod maskowania zakoli jest mikropigmentacja skóry głowy. Ta metoda polega na wprowadzaniu płytko pod skórę barwnika, który będzie imitował włosy wyrastające ze skóry. Mikropigmentacja przypomina tatuaż i chociaż nie daje efektów terapeutycznych w kontekście fizyczności, to przynosi doskonale rezultaty estetyczne i znacząco poprawia samoocenę.

4. Przeszczep włosów

Najbardziej radykalną metodą na leczenie zakoli i łysienia w innych obszarach głowy jest przeszczep włosów, jednakże decyduje się na niego stosunkowo mała grupa osób. Przeszczep jest drogi, ma wiele przeciwwskazań, więc jest wybierany tylko przez bardzo wąską grupę. Wiele osób traktuje przeszczep jako najbardziej skuteczną metodą leczenia łysienia nie biorąc pod uwagę faktu, że po jego wykonaniu najczęściej i tak trzeba stosować leczenie ogólne np. z wykorzystaniem finasterydu. Przeszczep wykonujemy w miejscach, w których nastąpił ubytek włosów (np. zakola), ale nie zatrzymamy w ten sposób postępującego procesu wypadania pozostałych włosów. Przez to najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest kontynuowanie leczenia ogólnego, aby zahamować lub maksymalnie opóźnić proces wypadania pozostałych włosów. Jeśli nie uda się go powstrzymać, to za jakiś czas konieczne może być powtórzenie przeszczepu, co wiąże się z dodatkowym wysokim kosztem. 

Leczenie łysienia – podsumowanie 

Współczesna kosmetologia i medycyna mają różne sposoby łysienie i  zakola. Leczenie nie zawsze przynosi jednak spodziewane efekty, więc warto skorzystać z metody, która pozwoli skutecznie ukryć brak włosów. Takie rozwiązanie pozwala odzyskać atrakcyjny wygląd, który przekłada się na większa pewność siebie.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry