Co na przerzedzenie włosów? Jak radzić sobie z rzadkimi włosami?

Przerzedzenie włosów i łysienie dotyka aż 50% mężczyzn w wieku do 50 lat i nawet 70% mężczyzn z wieku powyżej 50 lat. Czy istnieją skuteczne sposoby walki z tym problemem?

Początkiem procesu łysienia jest zwykle przerzedzenie włosów z przodu głowy – wraz z upływem czasu pojawiają się zakola i widoczne prześwity, ale skutki tego procesu można zamaskować bez potrzeby wykonywania przeszczepu.

Przerzedzenie włosów z przodu głowy – zakola i prześwity

Z wiekiem włosy mogą zacząć wypadać i nie zawsze mamy na to wpływ. Czasami przyczyna tkwi po prostu w nieodpowiednim stylu życia, ale często przerzedzenia są pierwszym symptomem łysienia, które będzie z czasem postępowało. Zaczyna się niewinnie – nagle zauważamy, że włosów nie ma już tak dużo, jak kiedyś, a skóra głowy zaczyna być coraz bardziej widoczna. Później ten stan ulega zaostrzeniu i widzimy to nie tylko my, ale i nasze otoczenie. Najpowszechniejsze jest przerzedzenie włosów z przodu głowy – od tego zwykle się zaczyna – pojawiają się zakola, które z czasem przestaje dzielić pasek włosów. Później widoczne jest przerzedzenie włosów na czubku głowy, a następnie przerzedzenie włosów z tyłu głowy, które wieńczy efekt łysiny.

Przyczyn przerzedzenia włosów może być wiele:

  • nieprawidłowa pielęgnacja;
  • nadmierny stres;
  • niewłaściwa dieta;
  • zabiegi fryzjerskie takie jak farbowanie czy rozjaśnianie;
  • zaburzenie cyklu życia włosa;
  • łysienie plackowate;
  • łysienie androgenowe i wiele innych.

Rzadkie włosy mogą być też naturalną cechą, szczególnie u osób mających jasne włosy, których zawsze jest na głowie mniej niż włosów ciemnych.

Rzadkie włosy – jak zagęścić?

Co na rzadkie włosy? Czy da się je jakoś naturalnie zagęścić? Z pewnością warto spróbować pobudzić mieszki włosowe do wzrostu poprzez masaże, stosowanie mezoterapii lub leczenie światłem ultrafioletowym. Jeśli problem nie leży po stronie hormonów czy genetyki, z pewnością warto wdrożyć odpowiednią pielęgnację, zmienić dietę, ograniczyć stres i przyjmować suplementy na włosy (np. z witaminami i biotyną), ale kiedy te sposoby nie pomagają, pozostają dwa wyjścia: pogodzić się z sytuacją lub uzupełnić przerzedzenia.

Rzadkie włosy – jak zagęścić i ukryć prześwity?

Włosy są ważnym aspektem wyglądu nie tylko dla kobiet, ale też dla mężczyzn. Włosy to atrybut młodości i element atrakcyjności. Im jest ich mniej, tym bardziej cierpi nasza pewność siebie. Co na przerzedzenie włosów, jeśli nic nie pomogło? Czy jest jakaś skuteczna metoda, która pozwoli poradzić sobie z problemem?

Dobrym rozwiązaniem zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet jest mikropigmentacja skóry głowy. Ta mało inwazyjna metoda polega na wizualnym odtworzeniu włosów wyrastających ze skóry. Mikropigmentację wykonuje się podobnie jak tatuaż – poprzez punktowe umieszczanie pod skórą specjalnego barwnika, który imituje krótko przycięte włosy. Mikropigmentacja nie spowoduje, że włosy odrosną, ale skutecznie zamaskuje przerzedzenia na tyle, że nikt postronny nie zauważy prześwitów na skórze. Mikropigmentacja daje szybki i przede wszystkim bardzo naturalny efekt, a „wytatuowane” włoski są niemalże nie do odróżnienia od prawdziwych.

Rzadkie włosy męskie? Co robić w takiej sytuacji, a czego nie robić? Przede wszystkim nie panikować, tylko konsekwentnie poprawiać swój styl życia i pielęgnację, a jeśli nic to nie zmieni, warto rozważyć zabieg mikropigmentacji i pozbyć się problemu na długi czas.

Pozostałe artykuły o mikropigmentacji skóry